خريد خانه در تركيه

مارس 5, 2021
0 نظر

اخذ شهروندی ترکیه چگونه انجام می شود؟
اخذ شهروندی ترکیه چگونه ممکن می گردد؟ لازم است بدانید که نظام حقوقی ترکیه بر اساس نظام حقوقی اروپا تنظیم شده است. این بدین معنی می باشد که ترکیه دارای نظام حقوقی نوشته شده و جامع می باشد. در خصوص مسئله اخذ شهروندی ترکیه باید عنوان کنیم که شهروند بودن در ترکیه بر اساس قانون خون می باشد و نه خاک. البته قانون خاک فقط در یک مورد خاص منجر به اخذ شهروندی ترکیه می گردد که در سطور زیر به آن اشاره گردیده است.
قانون خون بدین معنی می باشد که اگر هر کدام از پدر و مادر ترکیه ای باشند فرزند آنها هم ترکیه ای محسوب خواهد گردید. در واقع لازم به ذکر است که در ترکیه تفاوتی بین مادر و پدر وجود ندارد و هر کدام از آنها که ترکیه ای باشند فرزند آن ها نیز شهروند ترکیه محسوب خواهد گردید. با نگاهی به قانون ترکیه متوجه می شویم که افراد زیر می توانند برای اخذ شهروندی کشور ترکیه اقدام نمایند:

  1. افرادی که به واسطه رابطه شهروندی تابع کشور ترکیه گردیده اند.
  2. هر فردی که پدر و یا مادرش شهروند ترکیه باشد.
  3. از طریق طی کردن شرایط قانونی فرد می تواند تابعیت کشور ترکیه را داشته باشد.
  4. فرزندخواندگی کودکان زیر ۱۸ سال توسط شهروندان ترکیه.
  5. تولد کودک در ترکیه تحت شرایطی که پدر و مادر هیچ کدام تابعیت کشور دیگر را نداشته باشند.

تابعیت کشور ترکیه بر چه اساسی کسب می گردد؟
• تابعیت از طریق پدر و مادر ترکیه ای
• تابعیت از طریق پدر و مادری که تابعیت هیچ کشوری را ندارند (بر اساس قانون خاک اعمال می شود)
• شخص بر اساس قانون کشور خودش و یا طبق قوانین ترکیه در زمان رسیدن به سن بلوغ و نداشتن تابعیت هیچ کشور با صلاحدید مقامات صالح به شرطی که ۵ سال متوالی قبل از درخواست در ترکیه ساکن بوده باشد و همچنین قادر به تکلم به زبان ترکی بوده ؛ شخصیت اخلاقی مناسبی داشته؛ بیماری واگیردار نداشته باشد و … می تواند تابعیت کشور ترکیه را اخذ نماید. یعنی در واقع می تواند برای اخذ شهروندی ترکیه اقدام نماید.
• ازدواج شهروند غیرترک با شهروند ترک به شرطی که سه سال از زندگی مشترک آنها گذشته باشد. و در این مدت ساکن ترکیه بوده باشند و شرایط خاص دیگر… .
• تابعیت گرفتن اشخاص خاص بر اساس تایید هیات وزیران.
• تاسیس کارخانجات صنعتی.
• ارایه خدمات برجسته در زمینه های علمی؛ تکنولوژی؛ فرهنگی؛ اجتماعی و هنری.
• مهاجران
• کسانی که از طرف دولت قبول تابعیت آنها ضروری و لازم می باشد.

سرمایه گذاری برای اخذ تابعیت ترکیه
این قانون جدیدترین قانون در خصوص گرفتن سریع شهروندی ترکیه می باشد. در سال ۲۰۱۸ دولت ترکیه قانونی را به تصویب رسانید که بر اساس آن قانون افراد می توانند با خرید ملک به ارزش ۲۵۰ هزار دلار و یا سپرده گذاری به مبلغ ۴۰۰ هزار دلار در بانک های ترکیه نسبت به دریافت پاسپورت ترکیه و اخذ شهروندی کشور ترکیه در کمتر از ۶ ماه اقدام نمایند.
البته لازم به ذکر است که مدت زمان سپرده گذاری و یا سرمایه گذاری حداقل می بایستی ۳ سال دوام داشته باشد. همچنین اگر فرد کسب و کاری را در ترکیه راه اندازی نماید و در حین کار ۵۰ نفر از شهروندان ترکیه را استخدام نماید نیز می تواند از این طریق نسبت به دریافت پاسپورت ترکیه اقدام نماید.
مقدار سرمایه گذاری در ترکیه
مقدار سرمایه ثابت جهت سرمایه گذاری و یا سپرده گذاری برای اتباع خارجی جهت گرفتن تابعیت ترکیه مبلغ ۴۰۰۰۰۰ هزار دلار است این در حالی است که قبلا این مبلغ ۲۰۰۰۰۰۰ دلار بوده است. اگر بخواهید که تابعیت را از طریق خرید ملک دریافت نمایید مبلغ اعلامی توسط دولت ترکیه ۲۵۰۰۰۰ هزار دلار می باشد که در سال های پیش این مبلغ ۱۰۰۰۰۰۰ دلار بوده است.
محدودیت استخدام شهروندان ترک نیز از ۱۰۰ نفر به ۵۰ نفر کاهش پیدا کرده است که می بایستی توسط وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه تایید گردد.
همچنین توجه داشته باشید که سپرده گذاری شما در یکی از بانک های مستقر در ترکیه باید انجام گیرد که تایید شده توسط اداره نظارت و تنظیم بانکداری باشد. و شما به عنوان سرمایه گذار نمی توانید به مدت حداقل سه سال سپرده خود را از بانک پس بگیرید.
در صورتی که به مبلغ ۵۰۰۰۰۰ هزار دلار اوراق قرضه ی دولتی خریداری می کنید این اوراق باید توسط اداره خزانه داری ترکیه تایید شده باشد و شما در مدت ۳ سال اجازه واگذاری و فروش اوراق را به غیر ندارید.
زمانی که اقدام به خرید ملک جهت اخذ شهروندی ترکیه می نمایید باید در نظر داشته باشید که شما به مدت ۳ سال اجازه خرید و فروش ملک را ندارید و در سند ملک نیز این نکته ذکر گردیده است.
راه های اخذ شهروندی ترکیه
اخذ شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری
اگر به دنبال این می باشید که بتوانید نسبت به اخذ شهروندی ترکیه را بر اساس سرمایه گذاری دریافت کنید می بایستی اقدام به انجام کارهای زیر به ترتیب کنید: در اولین مرحله لازم است که یک حساب بانکی به نام خریدار ملک و یا سرمایه گذاری، در یکی از بانک های معتبر ترکیه افتتاح نمایید. در انجام سرمایه گذاری شما می توانید یکی از روش های: سرمایه گذاری از طریق خرید ملک؛ سپره گذاری نقدی؛ خرید اوراق قرضه دولتی؛ تاسیس شرکت و … استفاده نمایید.
در مرحله سوم که درخواست اجازه اقامت می باشد زمانی صورت می گیرد که وقتی اقدام به درخواست اجازه اقامت می نمایید مجوز اقامت معتبر در ترکیه را در آن زمان داشته باشید. البته همان طور که در بالا ذکر گردید شما می توانید زمانی که درخواست اجازه اقامت در ترکیه را دادید خودتان در خارج از ترکیه باشید.
این بدان معنی می باشد که برای اخذ شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری نیازی به حضور مستمر شما در ترکیه نیست. مرحله چهارم: درخواست شهروندی ترکیه می باشد. این درخواست زمانی صورت می گیرد که شما از قبل اجازه اقامت خود در ترکیه را اخذ کرده باشید.
در این صورت می توانید بلافاصله برای شهروندی ترکیه درخواست دهید.حضور فیزیکی شما برای مصاحبه در طول فرآیند درخواست لازم نمی باشد.
اخذ شهروندی ترکیه از طریق املاک ترکیه
اگر شما اقدام به خریداری ملک در ترکیه کنید و در یک دوره مستمر و بدون وقفه ۵ ساله در ترکیه زندگی نمایید در صورتی که هر سال حداقل ۱۸۵ روز در ترکیه حضور داشته باشید می توانید بعد از پایان مدت ۵ سال بر اساس قانون ۵۹۰۱ و ماده ۱۱ شهروندی ترکیه برای شهروندی ترکیه و اخذ پاسپورت اقدام نمایید. البته لازم به ذکر است که هیچ گونه حداقل ارزشی برای ملک شما وجود ندارد.
اخذ شهروندی ترکیه از طریق تولد
بر اساس ماده ۱ شماره ۴۰۳ قانون شهروندی ترکیه اگر فرزندی از پدر و مادری که یکی از آن ها شهروند ترکیه باشد به دنیا بیاید بلافاصله به او شهروندی ترکیه داده می شود. البته حتما لازم نیست که پدر و یا مادر خود متولد ترکیه باشند در خیلی از مواقع ممکن است پدر و یا مادر از اتباع خارجی باشند که بر اساس قانون توانسته باشند موفق به اخذ شهروندی ترکیه گردند. البته از این قانون افرادی که به صورت پناهنده در کشور ترکیه حضور دارند مستثنی هستند.
اخذ شهروندی ترکیه از طریق ازدواج
بسیاری از خارجی ها پس از ۳ سال ازدواج با یک فرد ترک شهروندی ترکیه را دریافت می کنند. شرایط خاصی در این مورد وجود دارد که شامل زندگی باهم، رعایت رفتارهایی که می تواند به رابطه زناشویی آسیب برساند و نیز این که تهدیدی برای امنیت ملی یا نظم عمومی ایجاد نکند.
اخذ شهروندی ترکیه از طریق سیستم فیروزه ای
در سال ۲۰۱۷ قانونی در هیات دولت کشور ترکیه به تصویب رسید که بر اساس آن به افرادی با مهارتهای خاص اجازه می دهد که نسبت به اخذ شهروندی ترکیه اقدام نمایند. این افراد می بایستی دارای مهارت های خاصی به مانند: داشتن دانش در زمینه های فن آوری؛ اقتصاد؛ ورزش ؛ فرهنگ و هنر باشند و یا می توانند مدیران و سرمایه گذاران حرفه ای باشد.
ثبت ازدواج برای اخذ شهروندی ترکیه
باید دقت داشته باشید زمانی که شما اقدام به ازدواج در ترکیه بنمایید چه شهروند ترکیه باشید و چه تبعه ی خارجی؛ برای شما سند ازدواج بین المللی صادر می گردد.
برای ثبت ازدواج در کشور ترکیه نیازی به اخذ ویزا نمی باشد. به همین دلیل پایین بودن هزینه های ثبت رسمی ازدواج؛ ساده بودن و سریع بودن ازدواج در کشور ترکیه سبب شده است که حتی بسیاری از اتباع خارجی نیز تشویق گردند که برای ثبت ازدواج خود و هم چنین دریافت سند ازدواج بین المللی به ترکیه مراجعه نمایند.
البته در صورتی که در زمان ثبت ازدواج زوجین آشنا به زبان ترکی نباشند حضور مترجم الزامی می باشد. اگر به عنوان یک تبعه خارجی در حال ازدواج با شهروند ترکیه هستید شما باید به چند نکته توجه کنید.
مواردی که برای ازدواج در ترکیه باید به آن دقت کنید:
• ازدواج بایستی به صورت رسمی ثبت گردد و حتی المقدور دلایل و یا مدارکی به جهت اثبات واقعی بودن آن داشته باشید.
• شخصی که قصد ازدواج با او را دارید اگر در کشور ترکیه پناهنده باشد نمی توانید اقدام به اخذ شهروندی ترکیه نمایید.
• فردی که متقاضی ازدواج است باید مدارکی دال بر مجرد بودن خود ارایه نماید. این گواهی می بایستی از اداره کل ثبت احوال وزارت امور خارجه دریافت گردد که به طور معمول ظرف مدت یک روز صادر می گردد. اگر شخصی به غیر از خود فرد درصدد گرفتن گواهی تجرد باشد باید به او وکالت نامه محضری بدهید و هم چنین اصل شناسنامه را نیز باید به همراه داشته باشید.
• بر اساس قوانی داخلی ترکیه ازدواج افراد زیر ۱۸ سال نه تنها مجاز نمی باشد بلکه از نظر قانون جرم محسوب می گردد.
• رعایت عده (۱۲۰ روز) برای خانمی که قبلا ازدواج کرده باشد و در ترکیه نیز ساکن باشد لازم ست.
• ثبت ازدواج در ترکیه بر عهده شهرداری می باشد.
• برای ثبت ازدواج خود در ترکیه حتما نیاز به دو نفر شاهد عاقل و بالغ دارید.
• به لحاظ قانونی و حقوقی بر خلاف ایران؛ نیازی به اعلام مهریه در ترکیه وجود ندارد.
برای ازدواج در ترکیه به چه مدارکی نیاز دارید؟
• پاسپورت
• ارایه ی گواهی تجرد از مراکز مربوطه
• عکس ۳*۴
• شناسنامه
• تمام مدارک می بایستی دارای ترجمه ترکی باشند.
چنانچه شخصی غیر از صاحب شناسنامه قصد اخذ گواهی تجرد برای وی را داشته باشد می بایست دارای وکالتنامه رسمی از شخص اصلی باشد که در آن اخذ گواهی تجرد صراحتاً قید گردیده باشد. صدور گواهی تجرد منوط به ارائه اصل شناسنامه صاحب آن است.
خرید خانه با استفاده از وام بانکی در ترکیه
اگر درصدد هستید که در ترکیه با استفاده از وام بانکی اقدام به خرید خانه نمایید باید ابتدا بانک مورد نظر را انتخاب کنید و سپس درخواست خود را به بانک ارایه دهید. لازم به ذکر است که شما می توانید تا ۷۵٪ از مبلغ ملکی که قصد خرید آن را دارید از بانک وام بگیرید. البته بر اساس قوانین ترکیه وام به شما پرداخت نمی گردد بلکه بعد از اتمام کارهای رسمی ثبت سند به فروشنده پرداخت می گردد.
• دریافت وام از بانک های ترکیه با سود بانکی همراه است. به شما توصیه می شود که از نرخ سود بانکی که قصد دارید از آن وام بگیرید اطلاع داشته باشید. البته برای اتباع خارجی بهترین حالت این است که برای این که بتوانند از وام های بانکی برای خرید خانه در ترکیه استفاده کنند. در ترکیه مشغول به کاری باشند. قابل ذکر است با دریافت اقامت کاری در ترکیه نیز می توانید از مزایای دریافت وام جهت خرید خانه استفاده نمایید.
• شما می توانید به جای دریافت وام بانکی که دارای سود است از خرید اعتباری خانه برای خانه هایی که در حال ساخت بوده و اعطاء می گردد استفاده نمایید. اغلب شما می توانید ۲۰٪ الی ۳۰٪ مبلغ را در ابتدا پرداخت نمایید و مابقی را بر اساس جدول زمان بندی پرداخت ۱ الی ۵ ساله اقساط را پرداخت کنید. سند منزل پس از پایان اقساط و تسویه کامل به شما اعطاء می گردد.
قوانین جدید تابعیت کشور ترکیه چیست؟
بر اساس قوانین جدید تابعیت کشور ترکیه افراد می توانند از طریق سرمایه گذاری تابعیت کشور ترکیه را به دست بیاورند. در سال ۲۰۱۸ دولت ترکیه قانونی را به تصویب رسانید که بر اساس آن افرادی که املاکی به ارزش ۲۵۰۰۰۰ هزار دلار در ترکیه خریداری نمایند و یا این که مبلغی معادل ۴۰۰۰۰۰ هزار دلار در بانک های ترکیه سپرده گذاری نمایند و یا با سرمایه گذای ۵۰۰۰۰۰ هزار دلار بتوانند تعداد ۵۰ نفر از شهروندان ترکیه را استخدام نمایند.
در هر کدام از این سه حالت به مدت سه سال از سرمایه گذاری و سپرده گذاری و استخدام آن ها سپری شده باشد می توانند بعد از طی مراحل مشخص در مدت زمان ۳ الی ۶ ماهه نسبت به اخذ شهروندی ترکیه اقدام نمایند.
همچنین در این میان افرادی که در یک دوره مستمر و بدون وقفه ۵ ساله ملکی را خریداری کرده باشند و در این مدت هم در کشور ترکیه هر ساله به مدت حداقل ۱۸۵ روز اقامت داشته باشند می توانند نسبت به اخذ شهروندی ترکیه اقدام نمایند. در این میان لازم به ذکر است که میزان مشخصی مبلغ برای ملکی که خریداری می شود وجود ندارد.
مزایای اخذ تابعیت ترکیه چیست؟
• در صورت گرفتن تابعیت توسط شما؛ همسر و اعضای خانواده زیر ۱۸ سال نیز به طور همزمان می توانند تابعیت کشور ترکیه را به دست بیاورند.
• قانون کشور ترکیه به صورتی می باشد که در زمانی که شما درخواست شهروندی ترکیه را دارید اجباری به اعلام کل دارایی خود که در کشور دیگر دارید را ندارید.
• برای این که درخواست اخذ شهروندی ترکیه را بنمایید نیازی نیست که یک دوره مشخص را در ترکیه زندگی نمایید. شما می توانید در خارج از ترکیه زندگی کنید و مراحل گرفتن تابعیت در ترکیه را دنبال نمایید.
• شما می توانید با گرفتن پاسپورت ترکیه به بسیاری از کشورهای اروپایی بدون این که نیازی به گرفتن ویزا داشته باشید سفر کنید.
• بسیاری از کشورهای اروپایی به شهروندان کشور ترکیه اجازه می دهند بدون این که ویزا داشته باشند ۳۰ الی ۹۰ روز در آن کشور اقامت بدون پیش شرط داشته باشند. هم چنین به دلیل مراودات خوب کشور ترکیه با دیگر کشورها جهان می توانید درخواست صدور ویزا را پس از ورود به آن کشور به صورت آنلاین نمایید. این در حالی است که بسیاری از این کشورها برای ورود به کشورهای اروپایی و یا آمریکایی نیاز به طی کردن مراحل بسیار سخت دارند که در بسیاری از موارد نیز با مخالفت دولت مقصد مواجه می گردد.

پیام بگذارید